Patendid
Teie õigused
Patent annab teie leiutisele ainuõiguse piiratud ajaks, üldjuhul 20 aastaks. Teised inimesed ei saa ilma teie loata patendiga kaitstud toodet toota, kasutada, müügiks pakkuda ega rakendada sellega kaitstavat protsessi. Te võite anda kellelegi teisele loa leiutist kasutada patendilitsentsi lepingu alusel või müüa patendi kellelegi teisele.
Hoiatus
Pange tähele, et leiutise patendi omamine ei pruugi teile anda õigust seda kasutada, sest varasem patent võib kaitsta laiemat tehnoloogiat, mida teie leiutis (näiteks) täiustab.Mida patendiga kaitstakse?
Kasutage patenti selleks, et kaitsta oma tehnilist laadi leiutisi: mis tahes tehnoloogiavaldkonna tooted või protsessid, mis on uued, sisaldavad leiutusaspekti ja on tööstuslikult kasutatavad. Euroopas kehtib siiski teatav hulk erandeid. Näiteks arvutiprogrammid, ärimeetoditega seotud avastused, teadusteooriad, inim- või loomorganismi kirurgilised või teraapilised ravimeetodid ning taimesordid ja loomaliigid ei ole Euroopas patenditavad.
Kui soovite teada, kas midagi teie leiutisele sarnast on juba patenteeritud, siis lugege Euroopa Patendiameti de en patendiotsingu korduvaid küsimusi de en ning tehke otsing andmebaasis Espacenet de en .
Kuidas patenti registreerida?
Patendi saamiseks peab teie leiutis vastama teatavatele kriteeriumidele, näiteks olema uus ja sisaldama leiutusaspekti. Protsess algab ühe või mitme patenditaotluse esitamisega asjaomas(t)ele patendiameti(te)le. Amet vaatab teie taotluse läbi ja otsustab selle läbivaatamise põhjal, kas teile patent anda või teie taotlus tagasi lükata.
- Kui vajate kaitset ainult ühes Euroopa riigis, võite esitada patenditaotluse riiklikul tasandil, võttes ühendust asjaomase riikliku patendiametiga de en fr .
Kaitse saamiseks mitmes Euroopa riigis on teil kaks peamist võimalust:
- Euroopa patent See on kõige üldlevinum valik. Võite esitada Euroopa patendi taotluse en Euroopa Patendiametile de en fr . Kui teile antakse Euroopa patent, peate selle seejärel „kinnitama“ iga riigi patendiametis de en fr , kus te kaitset taotlete. Igal riigil võivad olla oma nõuded, näiteks tõlkenõuded või tasud. Praegu võib Euroopa patent hõlmata kuni 44 riiki.
- Ühtne patent Iga Euroopa patendi puhul, mis on välja antud 1. juunil 2023 või pärast seda, võite valida ka uue ühtse patendisüsteemi en , taotledes sellele patendile „ühtset toimet“. Praegu annab see teile kaitse 18 ELi riigis (ja tulevikus rohkemates), ilma et oleks vaja riiklikke valideerimisnõudeid. Te maksate Euroopa Patendiametile ka ühtset iga-aastast hooldustasu ning ei pea seega maksma tasusid igale riigile eraldi. Riikide puhul, kes ühtses patendisüsteemis ei osale, peate siiski läbima tavapärase valideerimisprotsessi.
- Kui soovite saada kaitset rahvusvahelisel tasandil, võite esitada patendikoostöölepingu alusel rahvusvahelise taotluse („patendikoostöölepingu kohane taotlus en “), et taotleda kaitset kuni 158 riigis. Pärast 30-kuulist rahvusvahelist etappi, mille vältel saate tagasisidet teie leiutise patentsuse kohta, võite otsustada edasi liikuda ja taotleda patente nendes riiklikes või piirkondlikes patendiametites, mis vastavad kõige paremini teie eesmärkidele.
Vt ka:
patendikaitse ELis en
Juurdepääs eri riikide teabele.