Univerzitné školné a finančná pomoc
Poplatky za štúdium a granty
Školné na univerzitách v Európe en sa do veľkej miery líši – v niektorých krajinách EÚ je prístup k vysokoškolskému vzdelávaniu bezplatný, v iných môžu byť univerzity pomerne drahé. Finančná podpora v podobe štipendií, grantov a pôžičiek závisí od rôznych kritérií.
Prehľad systémov poplatkov a grantov
Ako občan EÚ študujúci na univerzite v inej krajine EÚ však:
- nemôžete platiť vyššie školné,
- máte nárok na rovnaké granty na pokrytie školného ako štátni príslušníci danej krajiny.
Upozornenie
Toto pravidlo sa nemusí vzťahovať na podporu a pôžičky na pokrytie životných nákladov počas štúdia. Niektoré krajiny však môžu z vlastnej iniciatívy poskytovať takúto formu finančnej podpory aj pre zahraničných študentov.
Zahraniční študenti, ktorí získali právo na trvalý pobyt
Hoci nie ste štátnym príslušníkom krajiny, v ktorej chcete študovať, ak v nej žijete dlhšie ako päť rokov, máte nárok na podporu na pokrytie životných nákladov počas štúdia za rovnakých podmienok ako štátni príslušníci danej krajiny. Ak sa rozhodnete študovať v inej krajine EÚ, v ktorej nemáte žiadne právo na pobyt, môžu sa uplatňovať osobitné pravidlá a podmienky. Viac informácií získate na imigračnom portáli EÚ .
Finančná pomoc v jednotlivých krajinách
Výber štátu
Vyhľadávanie a porovnávanie hlavných grantov a štipendií v krajinách EÚ en (a mimo nich).
Ak potrebujete informácie o grantoch na štúdium v zahraničí, môžete sa obrátiť aj na vaše ministerstvo školstva.
Ak sa rozhodnete študovať v zahraničí, môže sa vám ešte podariť získať štipendium na pokrytie životných nákladov zo svojej domovskej krajiny, pričom o tejto možnosti rozhodujú výhradne vnútroštátne orgány. Takéto granty však môžu byť k dispozícii len na obmedzené obdobie.
Príklad
Skontrolujte si podmienky týkajúce sa finančnej pomoci pre občanov vašej krajiny
Johs je Dán, ktorý sa po absolvovaní štvorročného štúdia v USA rozhodol nastúpiť na dvojročné magisterské štúdium v Spojenom kráľovstve. Dánska vláda v tom čase poskytovala podporu na pokrytie životných nákladov počas štúdia pre dánskych študentov na maximálne obdobie šiestich rokov. Zároveň však uplatňovala štvorročný limit na počet rokov, počas ktorých mohli dánski študenti dostávať tento grant, ak študovali v zahraničí. Johs počas svojho štvorročného štúdia v USA, keď dostával finančnú podporu, o tejto podmienke nevedel. Na jeho štúdium v Spojenom kráľovstve mu už grant nevyšiel.