Prenos nadomestila za brezposelnost
Na splošno velja, da morajo prejemniki nadomestila za brezposelnost prebivati v državi, ki jim plačuje nadomestilo. Vendar je v določenih okoliščinah mogoče prejemati nadomestilo za brezposelnost iz države, kjer ste izgubili delo, tudi kadar odidete v drugo državo EU, da bi tam našli novo zaposlitev.
Če v tujini ostanete manj kot 3 mesece
Iz države EU, kjer ste nazadnje delali, lahko nadomestilo za brezposelnost prejemate še najmanj 3 mesece in največ do 6 mesecev, odvisno od ustanove, ki vam izplačuje nadomestilo.
To je mogoče, kadar:
- ste brezposelni (ne delno oziroma s prekinitvami) in ste
- upravičeni do nadomestila za brezposelnost v državi, kjer ste postali brezposelni.
Pred odhodom v drugo državo, morate:
- biti najmanj 4 tedne prijavljeni na zavodu za zaposlovanje v državi, kjer ste postali brezposelni (možne so izjeme)
- na zavodu za zaposlovanje zaprositi za obrazec U2 (nekdanji obrazec E 303), tj. za dovoljenje za prenos nadomestila za brezposelnost
Opozorilo
To dovoljenje velja samo za eno tujo državo. Če boste želeli nadomestilo prenesti še v kako drugo državo, boste morali znova zaprositi za obrazec U2. Na zavodu se pozanimajte, ali morate za dovoljenje zaprositi osebno v matični državi ali to lahko storite na daljavo.
Za več informacij o postopku prenosa nadomestila za brezposelnost v novo državo stalnega prebivališča izberite zadevno državo v nadaljevanju:
Izberite državo
Ob prihodu v novo državo se morate:
- prijaviti kot iskalec dela na njihovem zavodu za zaposlovanje, in sicer v 7 dneh po datumu, ko niste bili več dosegljivi za zavod za zaposlovanje v državi, iz katere ste odšli
- priložiti ob prijavi na zavodu obrazec U2 (nekdanji obrazec E303)
- privoliti v kontrole, ki so jih v tej državi deležni prejemniki nadomestila za brezposelnost, kot če bi tudi sami prejemali nadomestilo v tej državi
Opozorilo
Priporočamo vam, da se pozanimate o pravicah in dolžnostih, ki jih imajo iskalci zaposlitve v tej državi. Morda se precej razlikujejo od pravic in dolžnosti, ki ste jih imeli v državi, kjer ste izgubili delo.
Na bančni račun v državi, kjer ste postali brezposelni, boste nato prejemali enak znesek še naprej.
Opozorilo
Če želite ohraniti pravico do nadomestila, se morate v državo, ki vam plačuje nadomestilo, vrniti še pred potekom roka za bivanje oziroma na zadnji dan roka.
Če v tujini ostanete dlje kot 3 mesece
Če želite v tujini ostati dlje kot 3 mesece, boste morali na zavodu za zaposlovanje v državi, kjer ste postali brezposelni, zaprositi za podaljšanje: 3-mesečno bivanje vam lahko podaljšajo do največ 6 mesecev.
Opozorilo
Nekatere države lahko podaljšanje zavrnejo. Na zavodu za zaposlovanje v svoji državi se pozanimajte, ali je podaljšanje mogoče in pod kakšnimi pogoji.
Večina držav, ki dopušča podaljšanje, uporablja jasna merila pri presoji prošenj. Od vas lahko denimo zahtevajo:
- dokazilo o aktivnem iskanju zaposlitve v prvem trimesečnem obdobju
- dokazilo, da boste imeli med bivanjem v tujini v podaljšanem obdobju boljše možnosti, da najdete zaposlitev
- informacije o možnostih zaposlitve na trgu dela v državi gostiteljici
Za podaljšanje zaprosite čim prej, vsekakor pa pred iztekom trimesečnega obdobja.
Enaka obravnava
Državljani, ki iščejo delo v tujini, imajo enake pravice kot državljani države gostiteljice, kar zadeva:
- dostop do dela
- pomoč zavoda za zaposlovanje
- finančno podporo pri iskanju zaposlitve
Opozorilo
Morda se boste morali najprej aktivno lotiti iskanja dela in vzpostaviti resnično povezavo z lokalnim trgom dela, preden vam bodo pristojni organi v novi državi odobrili finančno pomoč v času iskanja dela, denimo ugodno posojilo za brezposelne, ki želijo ustanoviti podjetje. Bivanje v državi in iskanje zaposlitve v razumnem časovnem obdobju lahko štejeta za tako resnično povezavo.