Rejestracja jako pracodawca w innym kraju UE

Jeśli zatrudniasz pracowników w innym kraju UE, musisz zarejestrować się w lokalnych organach jako pracodawca. Ma to na celu zapewnienie zgodności z lokalnymi przepisami prawa pracy, w tym dotyczącymi składek na ubezpieczenie społeczne i podatków. Pamiętaj:

  • procedura rejestracji pracodawcy: każdy kraj ma własne procedury rejestracji – aby zarejestrować się jako pracodawca, należy skontaktować się z właściwymi organami (często instytucjami zabezpieczenia społecznego lub organami podatkowymi)
  • numer identyfikacyjny pracodawcy: po dokonaniu rejestracji pracodawcy często otrzymują numer identyfikacyjny pracodawcy, który mogą wykorzystać do składania wniosków dotyczących zabezpieczenia społecznego i podatków.

Rejestracja pracowników do celów składek na ubezpieczenie społeczne

Po zarejestrowaniu się jako pracodawca konieczne jest zarejestrowanie pracowników w kraju, w którym będą pracować, aby zapewnić im objęcie lokalnym systemem zabezpieczenia społecznego. Co należy wziąć pod uwagę:

Składki na ubezpieczenia społeczne

Pracownicy pracujący w kraju UE zazwyczaj podlegają przepisom dotyczącym zabezpieczenia społecznego w tym kraju, a pracodawcy są odpowiedzialni za pobieranie i przekazywanie zarówno składek pracodawcy, jak i składek pracownika. W każdym kraju obowiązują różne stawki i wymogi dotyczące składek obejmujące:

  • ubezpieczenie zdrowotne
  • składki emerytalne
  • ubezpieczenie od utraty pracy
  • inne świadczenia społeczne (np. urlop rodzicielski, ubezpieczenie rentowe).

Proces rejestracji

  • Należy powiadomić lokalne organy ds. zabezpieczenia społecznego o nowych pracownikach, podając szczegółowe informacje, takie jak dane osobowe pracownika, data rozpoczęcia działalności, opis stanowiska pracy i wynagrodzenie.
  • Procedury i terminy rejestracji pracowników mogą się różnić, a w niektórych krajach muszą one zostać zakończone przed rozpoczęciem pracy przez pracownika.

Uwaga

Zgodnie z prawem UE pracownik może podlegać systemowi zabezpieczenia społecznego tylko w jednym kraju, nawet gdy pracuje za granicą. Właściwy kraj zazwyczaj określa się na podstawie charakteru pracy i miejsca pracy pracownika.

Przypadki szczególne

  • Pracownicy delegowani: w przypadku pracowników czasowo wysyłanych do pracy w innym kraju UE (pracowników delegowanych) pracodawca zasadniczo nie musi rejestrować się jako pracodawca w kraju przyjmującym. Pracownik pozostaje objęty systemem zabezpieczenia społecznego kraju wysyłającego, pod warunkiem że okres delegowania nie przekracza 24 miesięcy i spełnione są określone warunki. Pracodawcy muszą złożyć formularz A1 PDF en w celu poświadczenia obowiązujących przepisów dotyczących zabezpieczenia społecznego i potwierdzenia, że pracownik nie ma obowiązku opłacania składek w innym kraju UE.
  • Pracownicy transgraniczni: pracownicy, którzy pracują w jednym kraju UE, ale mieszkają w innym, zasadniczo podlegają przepisom dotyczącym zabezpieczenia społecznego kraju, w którym pracują. Pracodawcy powinni weryfikować konkretne okoliczności z właściwymi organami, ponieważ mogą mieć zastosowanie wyjątki.

Informacje dotyczące poszczególnych krajów

Zobacz również

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Twój doradca EURES hu

Doradcy EURES udzielają informacji na temat warunków pracy oraz oferują pomoc w zakresie procedur rekrutacyjnych w Twoim kraju lub regionie przygranicznym.

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 15/03/2025
Udostępnij tę stronę
OSZAR »